Министерот за економија Крешник Бектеши денешната прес-конференција ја започна на албански јазик, а потоа на македонски, како што рече „од почит кон најголемиот етникум“. Прашан зошто обраќањето го започна по обратен редослед, а не како до сега тој на новинарите им порача да учат албански.

Јазикот е за да се доближат луѓето, важно е да се разбираме и секој дополнителен јазик е додадена вредност, а тоа секако би било добро и за вас како новинар, имајќи предвид дека има и многу функционери и многу ваши колеги кои го зборуваат тој јазик. Бидејќи ова е вторпат што ми го поставувате истото прашање, тоа било и во првите недели откако се усвои Законот за јазиците, рече министерот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.