Како провокации ги оцени свирежите на македонскиот јазик на прославата на Рамковниот договор министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска.

-Провокации секогаш има и ќе има, тоа не значи дека треба да се остане нем на ваква појава. Но, сепак верувам дека тие провокации воопшто не биле од некои од чинителите на власт и се надевам дека тоа исвиркување било на некој сосема друг сегмент, рече министерката во гостувањето на Жешко политичко лето на Канал 5 во одговор на прашање дали Владата ќе реагира на свиркање на македонскиот јазик на пославата за Рамковниот договор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.