Министерката за култура Ирена Стефоска е назначена за претседателка на националната комисија за УНЕСКО.

Владата донесе решение за измена и дополнување на решението за именување претседател, генерален секретар и членови на Националната комисија за УНЕСКО на Македонија, при што за претседателка на Комисијата е назначена министерката за култура Ирена Стефоска – информираат од Владата.

Стефоска е доктор на историски науки ие  досегашна претседателка на собраниската Комисија за култура.

Родена на 16.9.1967 година во Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.