На дебата за новите реформи во образованието предложени од владата на СДСМ, постдиполомецот по историја на Филозофскиот факултет во Скопје, Димитар Тодороски, ја потсети министерката за образование и наука Мила Царовска дека поддршка за скандалозните измени добила само од поединци, додека највисоките институции во Македонија не ја поддржаа новата концепција.

Цитирајќи дел од нејзино интервју, Тодороски вели дека министерката Царовска делува како воопшто да не учела Историја и сомнително е како воопшто добивала било каква оценка за предметот.

Погледнете го извонредното излагање на најмладиот учесник во дебатата:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.