Пратеникот Антонио Милошоски реагира на однесувањето на министерот за здравство Венко Филипче кој велеше дека оваа ковид криза ќе заврши со околу 2000 заразени, а ние имаме толку само оваа измината недела.

Тој е одговорен затоа што 800 наши сограѓани, за жал, повеќе не се меѓу најблиските. Филипче и Др Караџовски не превземаа ништо кога дискотеки во Струмица и Скопје кои важат за блиски до власта, организираа масовни и здравствено ризични концерти.
Единствено за успех на Филипче може да се смета фактот што е ефикасен со тендерите во време на вонредната состојба, паралелно со плацевите на планината Водно

Тој побара да се разреши комисијата за заразни болести, во која што веројатно поради материјален интерес има и педијатри и да се формира специјална државна комисија од стручни експерти кои ќе ја водат борбата против ковидот

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.