Пратеникот Антонио Милошоски за „Република“ објаснува што се случуваше на денешната собраниска комисија и дивеењето на претседателот Арбр Адеми. Инцидентот настанал поради дневниот ред за гласање и отако претседателот рекол дека нема предлог за дополнувње на дневниот ред иако имало таков предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

На Адеми не му се допадна тоа што пратениците од ВМРО-ДПМНЕ  барааа дополнување на дневниот ред на гласање. Нашето барање беше да се направи измена на дневниот ред и да се стави за дискусија точката за случувањата во Брисел. Кога гласно се побунивме дека го имаме тоа право според Деловникот Адеми се изнервира и го искина постолјето за микрофонот и ја пресече раката. Веднаш притрчаа пратеничките од ДУИ за да го смируваат-раскажува Милошоски за “Република“ што се случувало на комисијата за европски прашања.

.

На видеото се гледа како Адеми замавнува кон пратениците кои стојат пред него.Откако му ја удира раката на Милошоски настанува мешаница и по расправијата Адеми е изнесен од собраниската сала.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.