Антонио Милошоски за во среда ја закажа Комисијата за надворешна политика на која треба да се расправа за односите со Бугарија.

На неа е поканет и министерот за надворешни работи Бујар Османи.Тој треба да каже што содржи протоколот и дали тоа значи дека власта ја прифаќа Декларацијата на бугарскиот парламент во кој стои дека македонскиот јакик е дијалект на бугарскиот и дека Македонците до 1944 година биле Бугари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.