Светски познатиот адвокат, Тома Фила во своето гостување во емисијата „Без Цензура” на Инфомакс истакнал дека единствена причина поради која Македонија мора да влезе во НАТО е тоа што нејзините граници се загpoзени. Тој открил дека и самиот пристутвувал на еден ваков разговор пред повеќе од 20-тина години, кога Милошевиќ, бугарскиот и грчкиот премиер, во Порто Карас, Грција се договарале како да ја поделат Македонија.

Македонија мора да влезе во НАТО, затоа што границите и се загpoзени. Од сите соседи, само од Србија не. Па знам јас своевремено во Порто Карас, тогаш таму имаше некои муабети, кога сакаа да ја дeлaт Македонија. Таму беа Милошевиќ, бугарскиот премиер и грчкиот премиер, вели Фила.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.