По средбата на лидерите на помалите партии од владината коалиција ЛДП, ДС и ДОМ со претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Либералната партија и министер Горан Милевски, рече дека доколку утре се гласа за франуцскиот предлог, неговата партија ќе биде против.

Во изјава по средбата за 24 вести, Милевски вели дека отворено кажале дека најголемиот проблем за нив е образованието и историјата и дека не сакаат да влеземе во ЕУ како втора бугарска држава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.