Политичките партии ЛДП, ДОМ и Демократски сојуз заеднички ќе настапат на претстојните локални избори, што треба да се одржат кон крајот на годината, дознава Фокус.

Од партиите на Горан Милевски, Маја Морачанин и Павле Трајанов неофицијално велат дека ќе излезат со заеднички советнички листи, но и со заеднички кандидати за градоначалници во многу општини низ државата.

Паралелно со тоа, опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека преговара со парламентарни партии од мнозинството надвор од СДСМ и ДУИ за промена на власта, меѓутоа ДОМ, ЛДП и ДС негираат дека се или биле дел од такви разговори.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.