Граѓанскиот активист и бизнисмен Роберт Милески реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, за кого политиката е „чист идеал и борба за земјата“, па затоа нема време да ја тужи „Република“.

 

За Димитров политиката била чист идеал и борба за земјата. Да го прашам јас неколку прашања:

– Од кога тоа борба за земјата е да дојдеш на власт врз основа на лаги дека никогаш нема да го менувате уставното име и токму спротивното да го сторите?
– Од кога тоа борба за земјата е да не почитувате јасна волја на македонскиот народ преку пропаднатиот референдум?
– Од кога тоа борба за земјата е да уценувате пратеници и да се дрзнете дури да менувате кривичен законик за да ги натерате да ви гласаат уставни промени по ваш терк?
– Од кога тоа борба за земјата е да и го смениш личниот опис?
– Од кога тоа борба за земјата е да го предадеш сопствениот народ и целата негова мината борба?
– Од кога тоа е идеал да се потпише капитулација во која македонскиот народ се дефинира како вештачка творба од 1944-та без право на претходна историја како секој друг народ?
– Од кога тоа борба за земјата е да не знаеш на кој јазик зборуваат Македонците во Егејска Македонија?
– Од кога тоа борба за земјата е да се откажеш од македонските малцинства во соседните земји и со муртинскиот лажов да ги дефинираш како дијаспора?
– Од кога тоа борба за земјата е да не знаеш што е Гоце Делчев?
– Од кога тоа борба за земјата е да испраќаш дипломатска нота до Грција во која поимот Македонец го дефинираш исклучиво како државјанство?
– Од кога тоа борба за земјата е да им дадеш на соседите да ти ја пишуваат сопствената твоја историја но по нивна волја?
– Од кога тоа чист идеал и борба за земјата е да ја доведеш во потчинета положба спрема други земји?

Ах драг Никола, по ова што го гледам можам да ти кажам дека вие целосно сте одвоени од реалноста и нема кој тоа да ви го каже. Жалосно што нé снајде. Тенка е разликата помеѓу Никола Груевски и Никола Димитров, само тешко ти е да ја препознаеш сопствената мутација во она против кое што наводно се бореше, а се покажа дека е лажна борба за правда заради остварување сосема друга агенда. Срам и арам да ви е за тоа што сите нè излажавте која ви е всушност вистинската намера!

Еднаш ви кажав што рекол Ниче – кога се бориш со монструми постои опасност да се претвориш во она против кое што се бориш. Ги преминавте сите граници, Никола, сите!, му порача Милески на Димитров преку Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.