Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески од саботата започнал штрајк со глад, за што е известен и Кривичниот суд во Скопје. Испратена е и претставка до канцеларијата на Народниот правобранител.

Иако веќе беше во домашен притвор, Јанакиески минатата недела повторно беше приведен и се најде зад решетки во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.