Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета со домашен.

Поранешниот владин функционер е повторно притворен во истражниот затвор Шитка како сомничен дека е еден од организаторите кои од еден центар го координирале нападот на Собранието на 27 април.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.