Во своето обраќање по повод Денот на независноста на Македонија, Зоран Заев денеска посочи дека местото – Школка – како да има некаква симобилика со своето име.

Заев кажа дека дваесет и осум години после независноста оваа наша земја која наликуваше на затворена школка конечно се отвора пред Европа и светот и добива можност да ја покаже својата вредност. Македонскиот бисер истакна Заев од школката почнува силно да сјае. Од држава со многу проблеми и лоши односи со сите соседи сега сме позитивне пример модел што другите сакат да го следат, гордост европска, нагласи тој.

Овој дел од говорот на Заев предизвика бура од реакции.

Актерот Тони Михајловски го запраша Заев дали ако славата била љунфер брдо, пак ќе имало симболика во говорот? Според Михајловски, Заев е Страобално е глуп.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.