Група пратеници, меѓу кои и дел од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, бараат пратеничките бенефиции да им важат и по истекот на мандатот. Посакуваат кога ќе престанат да бидат пратеници, да ги чека работно место во државна служба.

Колумнистот Ивор Мицковски го коментира ова размислување на пратениците, зашто сведоци сме дека кога се работи за интересите на паратениците, тие не познаваат партии и лесно успеваат да ја завртат водата на своја воденица, како што беше за патните трошоци.

Група пратеници меѓу кои и дел од амнестираниве бараат пратеничките бенефиции да им важат и по истекот на мандатот.
Посакуваат кога ќе престанат да бидат пратеници, да ги чека работно место во државна служба.
Каков беснотилук, а вработен или пензионер не може тезга да држи, пишува Мицковски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.