Пола свет се јави со став за предлогот пред нашиве да го обзнанат.
Останаа Кирибати и Самоа да чекаат стрпливо заедно со македонскиот народ, реагира аналитичарот Ивор Мицковски, коментирајќи го се уште необјавениот француски предлог.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.