Пред триесет години, на 8 декември 1991 година, СССР правно престанува да постои.
Завршува историјата започната со бољшевичката револуција.
Инаку што се однесува до наши важни датуми, денеска се навршуваат точно 3 месеци од трагедијата во Тетово во која загинаа 14 луѓе пред се поради неодговорната набавка на модули од пурпена кои изгореа за 3 минути.
Одговорност и понатаму нема, напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.