Сите од власта се одговорни за труењето, пишува на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски, споделувајќи вести во кои поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев, премиерот Зоран Заев и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов изјавуваат дека граѓаните се одговорни  за труењето и тие го загадуваат воздухот во Македонија.

Истражувачката репортерска лабораторија и Македонската радио телевизија во документарецот „Заговор против воздухот“ го отвора прашањето за загадениот воздух во Македонија, како и мазутот кој се увезувал кај нас. Во епизодата се разоткриваат малверзации околу загадениот воздух.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.