Генерацијата помлади во времето на режимот бараше правда, а доби само помирување и нормализација на неправдата.
Денес помладите не бараат правда, бараат правдина преку одговорност.
Одговорност од оние што ги носат одлуките и кои решаваат за нашата сегашност и иднина.
Ова е голема генерациска фрактура, не само кај нас, во целиот свет.
Се плашам дека уште една генерација млади ќе остане разочарана и ќе избега главом без обзира од Македонија, напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.