Откако денеска премиерот Зоран Заев ја прочита листата на оние кои ги опфати метлата, аналитичарот Ивор Мицковски со коментар:

Прочитав од релевантни извори дека денес ја разрешиле Елеонора Новаковска, дир. на Завод за заштита и Музеј Охрид, и дека била единствена која јавно ги открила криминалите во институцијата направени заедно со Управата за заштита на културното наследство.
Како бе вие ќе расчистувате криминал, како?

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.