Денес и засекогаш го славиме денот кога го добивме ДУИ, меѓуетничката тендер-коалиција, 160 илјади и растеме партиска администрација, етничка партија со 11 пратеници и 50% власт, партија која беше сооучесник во режимот на ВМРО, која учествува во секој владин криминал и која држи најголем дел од криминалот во државата.
Да, секако и скапо купен мир, меѓуетничко игнорирање и мизерија за граѓаните кои не припаѓаат на ниедна етничка партија – коментира аналитичарот Ивор Мицковски.

Денеска е годишнина од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.