Аналитичарот Ивор Мицковски, се огласи со коментар за изјавата на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека ќе испрати екипи во Македонија за да рушат споменици што не соодветсвуваат со бугарското гледиште за историјата.

Во својата објава, Мицковски објавува слика од спмен-плоча за народниот херој, Васил Антевски – Дрен, кој во 1942 година е обесен во затвор во Софија

Случајно ми се најде меѓу слики една спомен плоча која ми делува многу историски точна, па би го поканил Каракачанов да го прати инженерскиот полк да проба да го сруши – порача Мицковски.

Случајно ми се најде меѓу слики една спомен плоча која ми делува многу историски точна, па би го поканил Каракачанов да го прати инженерскиот полк да проба да го сруши.

Gepostet von Ivor Mickovski am Dienstag, 20. Oktober 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.