Како редок вид на политичко самоубиство, Ивор Мицковски го оценува сработеното на лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев во изминатите пет години

Да резимираме еден поразителен факт.
Во 5 години си успеал да ја уништиш сопствената партија во историски поволна ситуација, после режим и со огромна меѓународна поддршка.
Да ги отуѓиш неопределените и независните, да ја нормализираш ВМРО, да го спасиш ДУИ и да си накалемиш трета опција.
На се тоа, заради калкулантство, да се доведеш во ситуација каде во Тетово кого и да поддржиш, ќе платиш цена како Влада.
Редок вид на политичко самоубиство, смета Мицковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.