Бугарите уставотворен и државотворен народ во Македонија.
Македонците во Македонија – неосвестени Бугари кои зборуваат на бугарски дијалект, Македонците во Бугарија – освестени Бугари од кои Македонија се откажува, Македонците во Албанија – Бугарско малцинство кое ќе мора да учи бугарски како мајчин јазик.
Само еден од аспектите на бугарските асимилаторски и ревизионистички барања, кои нашиве ги имаат прифатено, коментира на Фејсбук Ивор Мицковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.