Македонскиот политички и партиски систем е трул и спремен за пензионирање, вели активистот Ивор Мицковски, додавајќи дека повеќе не сме во состојба да создадеме власт која ќе владее, особено власт доволно силна за да спроведува реформи.

Со било која комбинација од партии на власт, ќе добиеме тендерска коалиција, и дил ориентед политика.
Најреално во ваква ситуација е техничка влада за сите да го поделат теретот и криминалот.
Не чекаат предизвици каде со силна опозиција или власт која зависи секој ден од неколку пратеници или една партија, поделбите само ќе растат, а промените само ќе се одложуваат.
Резултатот покажува колку се нереални и неспособни во актуелната власт, и баш ме интересира како сега ќе се однесуваат со ДУИ. Буквално ги воскреснуваат по втор пат.
Лажната идеја за “едно општество за сите”, како и лажниот граѓански концепт, сите филмови за независни и граѓанство, дефинитивно потонаа. Нереформирано и деструктивно ВМРО ти дише во врат и покрај се. Тоа се случува кога си лажен.
Овој систем е трул и ќе продолжи да произведува само трули компромиси, порача Мицковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.