ВМРО-ДПМНЕ, на чело со претседателот и потпретседателот на партијата, Христијан Мицкоски и Владо Мисајловски, и градоначалниците на Бутел и на Гази Баба, Дарко Костовски и Бобан Стефковски, засадија пет дрвца кај Смилковско Езеро, во сеќавање на убиените момчиња и рибарот во масакрот кој пред 10 години, токму пред Велигден, се случи на тоа место.

Поминаа 10 години од петкратното убиство кај Смилковското езеро.
Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски, Кире Тричковски и Борче Стевковски пред 10 години беа сурово и свирепо убиени пред христијанскиот празник Велигден.
Одадовме почит за рано згаснатите животи на младите момчиња, кои без никаква причина платија со своите животи.
Денес засадивме 5 дрвца во двророт на Црквата Св. 40 маченици кај Смилковското езеро за сеќавање на 5-те прерано згаснати животи.
Слава им!, порача Мицкоски.

Никогаш нема да бидат заборавени, порача Мисајловски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.