Замислете сега коалицијата на Заев се зголемила во број на партии, а се намали драстично бројот на гласови од 2016 година. Нашата коалиција пак, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови, а во број на партии е намалена. Зборувам за гласачи кои излегле и кои гласале, на крајот на денот тоа се брои, посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето во емисијата Отворено на телевизија 24.

-Ако ние ја споредиме коалицијата од локалните избори од 2017 година на Заев се намалила за околу 100 и кусур илјади гласа. А нашата се намалила со број на партии, а го освоивме овој број на гласови. Ние успеавме да мобилизираме голем број на гласачи, посочи Мицксоки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.