Ковачевски со истите празни фрази на Заев, нема место во политиката за децата од олигархијата и криминалната транзиција.Димитар Ковачевски е син на поранешниот градоначалник на Куманово во време на транзицијата од редовите на СДСМ, оценува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Таткото на Ковачевски бил и амбасадор во Црна Гора исто така предлог на СДСМ.
Димитар Ковачевски е заменик министер за финансии и како таков тој нема направено ниту еден проект  за доброто на граѓаните. Наспроти тоа во негово време ни се случи јавен долг 7 милијарди, 60.000 луѓе на улица, 5.600 затворени фирми, инфлација.
И Заев ги ветуваше истите работи како и сега Ковачевски. Однапред се знае исходот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.