По повод државниот празник 2-ри Август- Илинден, утре делегација предводена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе биде присутна во струшко Ташмаруништа почнувајќи од 11:00 часот.

Мицкоски ќе одржи говор на настанот.

Дополнително, делегации на ВМРО-ДПМНЕ ќе положат цвеќе и на следните места:

Делегација предводена од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски ќе присуствува во Крушево, при што во 11:30 часот ќе положи цвеќе на гробот на Никола Карев (комплекс „Македониум“), во 12:15 часот ќе положи цвеќе на споменикот на месноста „Слива“ и во 13:15 часот ќе биде дадена изјава за медиуми на месноста Мечкин Камен.

Делегација предводена од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски ќе учествува во одбележувањето во Скопје.

Делегацијата предводена од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски ќе положи цвеќе пред Меморијалниот центар „АСНОМ“, Пелинце.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.