Министерот Венко Филипче исто како и неговиот шеф Зоран Заев, бесрамно ја лаже јавноста, не ги исполнува ветувањата, не може да се справи со состојбите, ги загрозува пациентите, не се грижи за медицинскиот кадар, им наштетува на граѓаните.

Здравствениот систем е уништен, а довербата е изгубена.
Потребна е одговорност.

Оставка за министерот веднаш.

Потребни се и промени, потребни се предвремени парламентарни избори, објави на фејсбук претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.