По повод Св. Атанасиј, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчеравечер присуствуваше во населеното место Виниче, каде што традиционално се чествува овој празник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.