Македонија е вечна, а власта не е, ова е пораката која лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја пренесе пред насобраните граѓани на протестот во Велес.

Да им порачаме – Македонија е вечна, а власта не е. Повеќе од 19 месеци се централна влада во Македонија и повеќе од една година се локално раководство во најголемиот дел од градовите во Македонија. Но, за ова време има само црнила и темнина. Не ги исполнија ветувањата и не ги реализираа очекувањата, рече Мицкоски и додаде:

Велеа живот ќе донесат, темнина и црнила донесоа и затоа одве од Велес ќе им порачам- Колку побрзо заминете, токлу побрзо ќе и` се раздени на Македонија, а тоа ќе го видите веќе на следните претседателски избори. Овој народ ќе ви врати на следните претседателски избори.

Мицкоски ги повика граѓаните да застанат до предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија.

Победата на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, рече Мицкоски, е потребна за да се одвбрани Република Македонија, она што остана од неа, но и за да се врати она изгубеното.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.