Повеќе од 35.000 писма, сугестии, проблеми, насоки, стигнаа до ВМРО-ДПМНЕ кои се резултат на оваа наша активност на терен, но и она кое стигнува во седиштето на партијата. Со тоа можам да кажам дека ги надмина очекувањата, кога всушност ја почнавме оваа наша акција, а тоа беше да добиеме што е можно повеќе сугестии, што е можно повеќе насоки, што е можно повеќе совети, да ги слушнеме проблемите на нашите сограѓани за да можеме во програмата која што ја подготвуваме за следните предвремени парламентарни избори да излеземе со решенија за истите тие проблеми.

Ова го изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Кавадарци, каде престојуваше караванот наречен „Разговори за обнова на Македонија“.

За волја на вистината, кога започнавме кон крајот на септември, се уште не беше извесно дека ќе има предвремени парламентарни избори, иако ние како ВМРО-ДПМНЕ, како најголема политичка партија во Македонија, како опозиција во случајот, континуирано повторувавме, инсистиравме народот на непосредни предвремени парламентарни избори, час поскоро да одлучи дали навистина блескаме, или пак Македонија никогаш не била во полоша состојба како што велевме ние како најголема политичка партија и како опозиција во Македонија, нагласи Мицкоски меѓу другото.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци рече дека е убеден во мудроста на граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.