Подготвен сум да најдеме решение за она што ќе нè одведе 2-3 века напред. Да зборуваме за изградба на коридори, брза железница, автопати, економска соработка, туризам, образовна соработка – порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој истакнува дека како политичари треба да гледаат во иднината.

Треба да се свртиме и кон себе. Македонија е раскрсница и има добра стратешка позиција на Балканот. Тоа треба да го искористиме за подобро преговарање – вели Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.