ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите рефорски закони кои се поврзани до почетокот на преговори со ЕУ, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.
Но, според него не треба само опозицијата да се обвинува дека не е реформска туку дека таква треба да биде и власта.

Не можеме да поддржиме двотретински закон во кој не сме учестувале од самиот почеток како што беше Законот за јавно обвинителство. Еве сега не сме повикани на разговори за Законот за попис – објасни Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.