Стив, Илинден и конечно Пелистер, Битола, Република Македонија. Наместо трка на 100 метри, одбирам маратон, за стигнување до целта и финална победа, пишува лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој денеска се искачин на највисокиот врв на планината Баба, Пелистер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.