По средбите со граѓани во Сачево, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски напиша:

Остварив средба со луѓето од Сачево и со Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица. Истите грижи и проблеми. Струмица не оди напред. Струмица и струмичко ги живеат најтешките времиња. Проблемите се таложат, а нема решенија. Изборот e помеѓу обновата за која се бориме, и криминалот и неправдите кои ги донесе власта, помеѓу ислрената и чесна мисла за Македонија, и арамилукот во кој се гуши нашата земја. Ова е борба за иднината и за Македонија каква ја сакаме и заслужуваме.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.