Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Канал 5 изјави дека неговата партија е задоволна од исходот на претседателските избори, и кажа дека на следните претседатлски избори претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова ќе биде првата жена претседател на Република Македонија.

Она што треба ние да го констатираме е дека овие претседателски избори ВМРО-ДПМНЕ успеа да победи доминантно. Коалицијата која застана позади Гордана Силјановска Давкова силно ја поддржува. ВМРО-ДПМНЕ продолжува понатаму и очеква силна победа. И Гордана Силјановска Давкова ќе новиот претседател на Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.