Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски се сретна со амбасадорот на Италија  Карло Ромео. На средбата било предочено дека дека во државата криминалот и корупцијата се на високо ниво и правдата важи само за некои луѓе, власта дели тендери на лица блиски до власта, за тоа никој не одговара.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.