Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред огромиот број на граѓани, на протестот пред Влaдата, кажа дека за темата на името не сака да гради кариера. Вели постојано го прашуваат што мисли на оваа тема, зошто нема став.

Јас на оваа тема не сакам да градам кариера – рече Мицкоски.

Тој додаде дека не говори за името, бидејќи таа тема го боли и го пече.

Ова е македонски горд народ кој има свое право да ја именува својата држава во Република Македонија – кажа Мицкоски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.