Македонија денеска доби мајка на нацијата, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето обраќање пред присутните на Конгресот во кој наголемата опозициска партија ја одбра професорката Гордана Силјановска Давкова за свој претседателски кандидат.

Тој и на Фејсбук и честиташе на професорката и порача дека заедно ќе одат на победа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.