Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека ќе имаат средби со останатите партии и за исходот јавноста ќе биде информирана.  Тој нагласува дека ќе без разлика дали ќе продолжат да делуваат како власт или опозиција првата работа што ќе ја покренат во Собранието е закон за испитување на потеклото на имот на политичарите и функционерите

ВМРО-ДПМНЕ е партија која ќе се обиде да обезбеди пар мноз од 6 пратеник но не по секоја цена.За мене политиката е на ниво на филозофија е не на пазар Ако не успееме остануваме во опозиција-нагласи Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.