Лидерот на СДСМ Зоран Заев во вечерашната дебата со Христијан Мицкоски откри дека ќе биде носител на изборната листа во четвртата изборна единица и го покани лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на директно соочување.

– Бујрум, повелете на изборите во четвртата изборна единица – му рече Заев на Мицкоски.

Мицкоски останува на ставот дека кандидатот за мандатар не треба да биде носител на листа, односно дека не би сакал да се крие зад Собранието.

– Следната недела ќе имаме Централен комитет и ќе одлучиме дали јас ќе бидат мандатар или ќе бидам носител на листа – рече Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.