Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ им го честита успехот на екипата која го создаде документарниот филм „Медена земја“, кој денеска е номиниран во две категории за најпрестижната филмска награда „Оскар“ – најдобар документарец и најдобар странски филм.

Првпат еден документарен филм е номиниран во две категории за „Оскар“, а со ова тимот испишува нова историја во македонската кинематографија.

Искрени честитки до тимот на “Медена земја” за феноменалниот успех. Македонија се промовира со дела, а ние сме горди на вас, напиша Мицкоски на својот профил на „фејсбук“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.