Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата 24 анализа рече дека од овој процес губи самата Бугарија.

– Губи во довербата кон соседите и партнерите во Европската унија. Еве барем една од пресудите од европскиот суд за човекови права во Стразбург да имплементира во нивното закондавство. Да им дозволат на ОМО Илинден да се регистрираат. Нека покажа една добра волја дека навистина сакаат да градат братски односи. Ова е одлука од суд за човекови права и Бугарија сега на чело со Петков тоа да го имплементира. – вели Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.