Изборите треба да бидат договорени со консензус бидејќи кога ја носеа уредбата немаше консензус. Ова е ставот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека ќе оди на избори на 21 јуни.

Ние сме го кажале нашиот став по тоа прашање, консензус треба да има. Кога ја носеа уредбата немаше консензус бидејќи нашиот претставник во техничката влада беше воздржан, не ја подржи истата уредба. Доколку они ценат дека така треба да менаџираат со државата тогаш нека им е со среќа изборниот циклус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.