Нормално е пратеник да поднесе одговорност, ако е фатен во незаконски дејанија – рече Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ денеска на собраниската седница на која беа констатирани оставките на Павле Богоевски и на Никола Груевски.

Тој порача истрагата во аферата со Бооевски да се насочи кон дилерот, а не кон таксистот за кој пратеникот тврдеше дека го снимил неговиот разговор кога нарачувал масло од канабис за близок болен роднина, а не дрога како што тврдеше лицето кое го објави снимениот телефонски разговор на социјалните мрежи.

Собранието денеска ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата, откако беше осуден за набавка на мерцедес во случајо „Тенк“ на СЈО, а доби политички азил во Унгарија.

Собранието ја констатира и оставката на пратеникот Павле Богоевски, а седницата ќе продолжи во 15 часот кога се очекува ДИК да ги официјализира двајцата пратеници кои ќе дојјдат на местото на Богоевски и Груевски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.