Со Меморијален марш денеска ќе биде одбележана двегодишнината од автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица.

Маршот ќе почне кај наплатната рампа во Гостивар во 16 и 30 часот, а ќе заврши во 17:45 часот на градскиот плоштад, каде штo ќе се одржи симболична церемонија во спомен на жртвите и солидаризирање со семејствата на починатите.

Рутата на маршот:

16:15 – Поаѓање од Општина Гостивар со организиран превоз

16:30 – Пристигнување на учесниците кај Наплатна рампа Гостивар

16:50 Старт на Маршот

(Наплатна рампа- ул. Илинденска – поранешен „Жито Шар“ – „Дам Ком“ – поранешна „Стопанска банка“ – Градски плоштад)

17:45 – Пристигнување на градски плоштад

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.