Замир Мехмети, поранешен активист на Шарената револуција, а сега советник на генералниот секретар на СДСМ, ја критикува акцијата која ја спроведе вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој во саботата ги обиколи институциите низ Скопје за да провери дали го спроведуваат законот за двојазичност и дали се поставени табли и на албански јазик. Мехмети му порачува на вицепремиерот пред се да се заангажира во седиштето на ДУИ во Мала Речица конечно да биде поставено и државното знаме согласно Законот за употреба на знамињата.

Убаво е тоа што вице премиерот за европски прашања оди во инспекција по институции за да види дали се спроведува законот за двојазичност.
Ќе беше уште поубаво ако текстот со видеото беа преведени и на македонски, пошто нели се залагаме за спроведување на закон..
А најубаво ќе беше и да отидеше до мала Речица за да побара конечно да биде поставено државното знаме, а не вака селективно да брка ситни политички поенчиња.
Или се бориш за вистинско спроведување на закон, или вака си се брукаш себеси и партијата трето нема!- напиша Мехмети на својот фејсбук профил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.