Во следниот период од седум дена, 24 часа ќе бидат активни шест телефони за прва психолошка помош за засегнати лица во опожарените области, информираат од Првата детска амбасада.

Како што стои во соопштението од Меѓаши, амбасадата во соработка со ЗСП Психеско, од денеска е во дополнителна засилена служба на децата, нивните семејства и другите засегнати лица во опожарените области кои преку телефонските броеви ќе можат да се обратат за прва психолошка помош.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.